  • LFE2M35SE-6FN484C
LFE2M35SE-6FN484C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2M35SE-6FN484C
HK JDW NO:
477-LFE2M35SE-6FN484C
Package:
484-BBGA
Datasheet:
LFE2M35SE-6FN484C
Description:
1.2V V 2.6mm mm 271.5kB B FPGAs ECP2M Series 484-BBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
LFE2M35SE-6FN484C Overview
This package is included in the 484-BBGA package and is available for purchase. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 303 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 34000 logic elements/cells to form a fundamental building block. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.14V~1.26V is needed in order for fpga chips to operate. An FPGA belonging to the ECP2M series is referred to as an FPGA. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. A total of 303 outputs are incorporated into this device. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 484 terminations on fpga chips. The RAM bits that this device offer is 2151424. LFE2M35 is the base part number that can be used to identify related parts. There is a maximum RAM si262.6kBe of 262.6kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. There are 484 pins on this device. The FPGA consists of 4250 LABs/CLBs. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. I am going to present you with a device that is equipped with 484 pins. A memory of 271.5kB is embedded in this FPGA module for storing data and programs. As far as the speed of this FPGA is concerned, it can get up to 320MHz. For the building block, it encompasses 35000 logic cells that make up the logic circuit.
LFE2M35SE-6FN484C Features
303 I/Os
Up to 2151424 RAM bits
484 LABs/CLBs
LFE2M35SE-6FN484C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2M35SE-6FN484C FPGAs applications.
  • Medical imaging
  • Wired Communications
  • Automotive driver's assistance
  • Image processing
  • Medical Applications
  • Distributed Monetary Systems
  • OpenCL
  • Consumer Electronics
  • Digital signal processing
  • Enterprise networking
Step5Bar-code shipping tag
LFE2M35SE-6FN484C
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    484
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Number of Outputs
    303
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    303
  • Max Frequency
    320MHz
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm