  • LFE2M70E-5FN900C
LFE2M70E-5FN900C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2M70E-5FN900C
HK JDW NO:
477-LFE2M70E-5FN900C
Package:
900-BBGA
Datasheet:
LFE2M70E-5FN900C
Description:
1.2V V 2.6mm mm 584.9kB B FPGAs ECP2M Series 311MHz MHz 900-BBGA 1mm mm 900
Purchasing and Inquiry
LFE2M70E-5FN900C Overview
There is a 900-BBGA package that includes this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Its 416 I/Os help it transfer data more efficiently. In order to construct a fundamental building block, 67000 logic elements/cells are required. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.14V~1.26V is needed in order for fpga chips to operate. The ECP2M Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. This device is equipped with 416 separate outputs, which makes it a very versatile device. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. As a whole, it has 900 terminations. A device like this one offers 4642816 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Related parts can be found by using its base part number LFE2M70. For the program to work properly, the RAM si566.8kBe of this FPGA module must reach 566.8kB GB in order to ensure normal operation. The device has 900 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 8375 latches or CLBs. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. A total of 900 pins are included in this device. Data and programs can be stored in this FPGA module's 584.9kB memory. This device operates at a frequency of 311MHz in order to provide high efficiency. It incorporates 70000 logic cells used for the building block. CPLDs are built and controlled by a number of macrocells, which is the main part of the device.
LFE2M70E-5FN900C Features
416 I/Os
Up to 4642816 RAM bits
900 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 311MHz
LFE2M70E-5FN900C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2M70E-5FN900C FPGAs applications.
  • Solar Energy
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Random logic
  • Security systems
  • Aerospace and Defense
  • Secure Communication
  • Automation
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • DO-254
Step5Bar-code shipping tag
LFE2M70E-5FN900C
  • Package / Case
    900-BBGA
  • Number of Pins
    900
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2008
  • Number of Terminations
    900
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    311MHz
  • Base Part Number
    LFE2M70
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    416
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    584.9kB
  • Number of I/O
    416
  • RAM Size
    566.8kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    67000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Number of Macro Cells
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm