  • LFE2M70SE-5FN900C
LFE2M70SE-5FN900C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2M70SE-5FN900C
HK JDW NO:
477-LFE2M70SE-5FN900C
Package:
900-BBGA
Datasheet:
LFE2M70SE-5FN900C
Description:
1.2V V 2.6mm mm 584.9kB B FPGAs ECP2M Series 900-BBGA 1mm mm 900
Purchasing and Inquiry
LFE2M70SE-5FN900C Overview
There is a 900-BBGA package that includes this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. The device has 416 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block consists of 67000 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. The ECP2M series FPGA is a type of FPGA that belongs to the ECP2M family of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. A device such as this one has 416 outputs built into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 900. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 4642816. In order to find related parts, use the part number LFE2M70 as a base. This FPGA module has a RAM si566.8kBe of 566.8kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. The device is designed with 900 pins in total. 8375 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. Featuring 900 pins in total, it is a versatile device. It usually uses a 311MHz crystal. A memory of 584.9kB is embedded in this FPGA module for storing data and programs. In order for the building block to work, fpga semiconductor consists of 70000 logic cells.
LFE2M70SE-5FN900C Features
416 I/Os
Up to 4642816 RAM bits
900 LABs/CLBs
LFE2M70SE-5FN900C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2M70SE-5FN900C FPGAs applications.
  • Computer hardware emulation
  • Distributed Monetary Systems
  • DO-254
  • OpenCL
  • Random logic
  • Data center hardware accelerators
  • Secure Communication
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Industrial IoT
  • Space Applications
Step5Bar-code shipping tag
LFE2M70SE-5FN900C
  • Package / Case
    900-BBGA
  • Number of Pins
    900
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2012
  • Number of Terminations
    900
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    LFE2M70
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    416
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    584.9kB
  • Number of I/O
    416
  • RAM Size
    566.8kB
  • Clock Frequency
    311MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    67000
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm