  • LFE3-150EA-7FN1156I
LFE3-150EA-7FN1156I
advertisement
Manufacturer No:
LFE3-150EA-7FN1156I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE3-150EA-7FN1156I
Package:
1156-BBGA
Description:
2.6mm mm FPGAs ECP3 Series 1156-BBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
LFE3-150EA-7FN1156I Overview
In the package 1156-BBGA, this product is provided. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 586 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block consists of 149000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. Powered by a 1.14V~1.26V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. FPGAs belonging to the ECP3 series are a type of FPGA that belong to the ECP3 series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. There are 586 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Having a RAM bit size of 7014400 means that this device will offer you a lot of memory. LFE3-150 is the base part number that can be used to identify related parts. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si856.3kBe of 856.3kB in order to ensure that the program will run normally. There are 1156 pins on this device. A total of 18625 LABs/CLBs are included in this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. An external power supply of 1.2V is required to power the device. Usually, fpga semiconductor uses a 420MHz crystal.
LFE3-150EA-7FN1156I Features
586 I/Os
Up to 7014400 RAM bits
1156 LABs/CLBs
LFE3-150EA-7FN1156I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE3-150EA-7FN1156I FPGAs applications.
  • Image processing
  • Digital signal processing
  • Enterprise networking
  • Random logic
  • Automotive driver's assistance
  • Secure Communication
  • ADAS
  • High Performance Computing
  • Software-defined radios
  • DO-254
Step5Bar-code shipping tag
LFE3-150EA-7FN1156I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1156-BBGA
  • Number of Pins
    1156
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    ECP3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE3-150
  • Number of Outputs
    586
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.2V
  • Number of I/O
    586
  • RAM Size
    856.3kB
  • Clock Frequency
    420MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.335 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm