  • LFE3-70EA-6FN1156C
LFE3-70EA-6FN1156C
advertisement
Manufacturer No:
LFE3-70EA-6FN1156C
HK JDW NO:
477-LFE3-70EA-6FN1156C
Package:
1156-BBGA
Description:
1.2V V 570.6kB B FPGAs ECP3 Series 1156-BBGA 18mA mA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
LFE3-70EA-6FN1156C Overview
This package is included in the 1156-BBGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 490 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. Logic blocks consist of 67000 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. The ECP3 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the ECP3 family of FPGAs. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. In order to make this device as versatile as possible, there are 490 different outputs included. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. A device like this one offers 4526080 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Its base part number LFE3-70 can be used to find parts that are related to it. During the configuration of this FPGA module, the RAM si552.5kBe reaches 552.5kB to ensure that the program runs normally. There are 1156 pins on this device. Fpga electronics contains 8375 LABs/CLBs in an array. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Data and programs can be stored in this FPGA module's 570.6kB memory. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 375MHz. There is a 18mA supply current used in its operation.
LFE3-70EA-6FN1156C Features
490 I/Os
Up to 4526080 RAM bits
1156 LABs/CLBs
LFE3-70EA-6FN1156C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE3-70EA-6FN1156C FPGAs applications.
  • Video & Image Processing
  • Random logic
  • Medical imaging
  • Aerospace and Defense
  • Image processing
  • Medical Applications
  • Embedded Vision
  • Ecosystem
  • Automotive Applications
  • Broadcast
Step5Bar-code shipping tag
LFE3-70EA-6FN1156C
  • Package / Case
    1156-BBGA
  • Number of Pins
    1156
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    ECP3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    LFE3-70
  • Number of Outputs
    490
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    570.6kB
  • Operating Supply Current
    18mA
  • Number of I/O
    490
  • RAM Size
    552.5kB
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    375MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.379 ns
  • Height
    1.75mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm