  • LFE3-95EA-6FN1156C
LFE3-95EA-6FN1156C
advertisement
Manufacturer No:
LFE3-95EA-6FN1156C
HK JDW NO:
477-LFE3-95EA-6FN1156C
Package:
1156-BBGA
Description:
1.2V V 576kB B FPGAs ECP3 Series 1156-BBGA 18mA mA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
LFE3-95EA-6FN1156C Overview
In the 1156-BBGA package, you will find fpga chips. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. A total of 490 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Logic blocks consist of 92000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. Powered by a 1.14V~1.26V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. As part of the ECP3 series of FPGAs, it is a type of FPGA. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. A total of 490 outputs are incorporated into this device. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 4526080. Related parts can be found by using its base part number LFE3-95. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. 1156 pins are designed into the device. Fpga electronics contains 11500 LABs/CLBs in an array. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. In operation with 1.2V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This FPGA module embeds a memory of 576kB available for storing programs and data. A FPGA of this type can achieve a speed as high as 375MHz. A 18mA supply current is used for its operation.
LFE3-95EA-6FN1156C Features
490 I/Os
Up to 4526080 RAM bits
1156 LABs/CLBs
LFE3-95EA-6FN1156C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE3-95EA-6FN1156C FPGAs applications.
  • Image processing
  • Security systems
  • Military Temperature
  • Wireless Communications
  • Server Applications
  • Automotive driver's assistance
  • Video & Image Processing
  • Camera time adjustments
Step5Bar-code shipping tag
LFE3-95EA-6FN1156C
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1156-BBGA
  • Number of Pins
    1156
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    ECP3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE3-95
  • Number of Outputs
    490
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    576kB
  • Operating Supply Current
    18mA
  • Number of I/O
    490
  • RAM Size
    552.5kB
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    375MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.379 ns
  • Height
    1.75mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm