  • LFEC15E-5FN256C
LFEC15E-5FN256C
advertisement
Manufacturer No:
LFEC15E-5FN256C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFEC15E-5FN256C
Package:
256-BGA
Datasheet:
LFEC15E-5FN256C
Description:
1.2V V 2.1mm mm 51.4kB B FPGAs EC Series 256-BGA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LFEC15E-5FN256C Overview
This package is included in the 256-BGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 195 I/Os for transferring data in a more coherent manner. In order to construct a fundamental building block, 15400 logic elements/cells are required. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. It is a type of FPGA belonging to the EC seies. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. During the installation of this device, 195 outputs were incorporated. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. The total number of terminations is 256. Having a RAM bit size of 358400 means that this device will offer you a lot of memory. In order to find related parts, use the part number LFEC15 as a base. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. 256 pins are designed into the device. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. This is a battery operated device that operates on 1.21.2/3.33.3V. A total of 256 pins are included in this device. There are 1920 logic blocks (LABs) in the system, which form its basic building blocks. A memory of 51.4kB is embedded in this FPGA module for storing data and programs. Fpga semiconductor is possible for this FPGA to reach speeds of up to 420MHz. In order for the building block to work, fpga semiconductor consists of 15300 logic cells.
LFEC15E-5FN256C Features
195 I/Os
Up to 358400 RAM bits
256 LABs/CLBs
1920 logic blocks (LABs)
LFEC15E-5FN256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFEC15E-5FN256C FPGAs applications.
  • Cryptography
  • Embedded Vision
  • Data center hardware accelerators
  • Random logic
  • Automotive driver's assistance
  • Secure Communication
  • Medical imaging
  • Video & Image Processing
  • Military Temperature
  • Integrating multiple SPLDs
Step5Bar-code shipping tag
LFEC15E-5FN256C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    EC
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LFEC15
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    195
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.33.3V
  • Memory Size
    51.4kB
  • Number of I/O
    195
  • RAM Size
    43.8kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    15400
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    420MHz
  • Number of Logic Blocks (LABs)
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.4 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm