  • LFEC3E-3TN144C
LFEC3E-3TN144C
advertisement
Manufacturer No:
LFEC3E-3TN144C
HK JDW NO:
477-LFEC3E-3TN144C
Package:
144-LQFP
Datasheet:
LFEC3E-3TN144C
Description:
1.2V V 1.6mm mm 8.4kB B FPGAs EC Series 340MHz MHz 144-LQFP 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
LFEC3E-3TN144C Overview
A 144-LQFP package is provided with this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 97 I/Os for transferring data in a more coherent manner. The basic building blocks of logic contain 3100 logic elements/cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. It is a type of FPGA that belongs to the EC series of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. In this device, 97 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. Fpga chips is designed wFpga chipsh 144 terminations. This device has 56320 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Related parts can be found by using its base part number LFEC3. During the configuration of this FPGA module, the RAM si6.9kBe reaches 6.9kB to ensure that the program runs normally. There are 144 pins on this device. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. This is a battery operated device that operates on 1.21.2/3.33.3V. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 144 pin count. 384 logic blocks (LABs) constitute its basic building block. Programs and data can be stored in the 8.4kB memory embedded in this FPGA module. A CLB is a basic module that determines the architecture of a system. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 340MHz.
LFEC3E-3TN144C Features
97 I/Os
Up to 56320 RAM bits
144 LABs/CLBs
384 logic blocks (LABs)
Operating from a frequency of 340MHz
LFEC3E-3TN144C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFEC3E-3TN144C FPGAs applications.
  • Cryptography
  • OpenCL
  • Digital signal processing
  • Aerospace and Defense
  • Automation
  • Voice recognition
  • Distributed Monetary Systems
  • Medical Applications
  • Artificial intelligence (AI)
  • Device controllers
Step5Bar-code shipping tag
LFEC3E-3TN144C
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2000
  • Series
    EC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    340MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LFEC3
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    97
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.33.3V
  • Memory Size
    8.4kB
  • Number of I/O
    97
  • RAM Size
    6.9kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    3100
  • Total RAM Bits
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    384
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.56 ns
  • Number of CLBs
    384
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm