  • LFMWLT40-3002
LFMWLT40-3002
advertisement
Manufacturer No:
LFMWLT40-3002
Manufacturer:
EOS Power
HK JDW NO:
266-LFMWLT40-3002
Package:
Datasheet:
Description:
AC/DC CNVT 5.2V 14.6V -14.8V 61W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LFMWLT40-3002
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    EOS Power
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Series
    MWLT40 (40W)
  • Size / Dimension
    4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    61W
  • Number of Outputs
    3
  • Approval Agency
    CE, cUL, Nemko, UL
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    5.7 kV
  • Voltage - Output 1
    5.2V
  • Voltage - Input
    90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2
    14.6V
  • Current - Output 1
    6 A
  • Voltage - Output 3
    -14.8V
  • Voltage - Output 4
  • Minimum Load Required
    Yes
  • Current - Output 2
    1.5 A
  • Current - Output 3
    500 mA