  • LFP240F-48-J1Y
LFP240F-48-J1Y
advertisement
Manufacturer No:
LFP240F-48-J1Y
HK JDW NO:
165-LFP240F-48-J1Y
Package:
Datasheet:
LFP240F-48-J1Y
Description:
Switching Power Supplies 240W 48V 5-6.3A VH(J.S.T.) Conn Type
Step5Bar-code shipping tag
LFP240F-48-J1Y
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Series
    LFP (240W)
  • Size / Dimension
    7.09Lx3.31W x 1.81 H 180.1mmx84.1mmx46.0mm
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    19
    ITE (Commercial)
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    5A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Total Power Output-Max
    302.4W