  • LFR250302P
LFR250302P
advertisement
Manufacturer No:
LFR250302P
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LFR250302P
Package:
Datasheet:
LFR250302P
Description:
Fuse Holder CLASS R FUSE BLOCK 250V 30A 2 POLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LFR250302P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Published
    2013
  • Series
    LFR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Voltage - Rated
    250V
  • Current Rating (Amps)
    30A
  • Depth
    76.5mm
  • Current Rating
    30A
  • Termination Style
    Screw Terminal, Pressure Plate
  • Voltage
    250V
  • Number of Circuits
    2
  • Number of Poles
    2
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Fuse Size
    0.563Diax2L 14.3mmx50.8mm
  • Fuseholder Type
    Block
  • Length
    48.5mm