  • LFSCM3GA115EP1-6FC1152C
LFSCM3GA115EP1-6FC1152C
advertisement
Manufacturer No:
LFSCM3GA115EP1-6FC1152C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFSCM3GA115EP1-6FC1152C
Package:
1152-BCBGA, FCBGA
Description:
5.2mm mm FPGAs SCM Series 1152-BCBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
LFSCM3GA115EP1-6FC1152C Overview
A 1152-BCBGA, FCBGA package is provided with this component. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Its 660 I/Os help it transfer data more efficiently. There are 115000 logic elements/cells to form a fundamental building block. It is powered from a supply voltage of 1.2V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. This device is powered by a 0.95V~1.26V battery. The SCM series FPGA is a type of FPGA that belongs to the SCM family of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. The device has 660 outputs that are integrated into it. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 7987200 bFpga chipss. In order to find related parts, you can use its base part number LFSCM3GA115. This FPGA module has a RAM si954kBe of 954kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In order to make it work, 1152 pins have been designed. 28750 LABs and CLBs are built into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Power is provided by a 1.21.2/3.32.5V battery that is included with the device. Its architecture is based on 424 CLBs. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 700MHz.
LFSCM3GA115EP1-6FC1152C Features
660 I/Os
Up to 7987200 RAM bits
1152 LABs/CLBs
LFSCM3GA115EP1-6FC1152C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFSCM3GA115EP1-6FC1152C FPGAs applications.
  • Aerospace and Defense
  • Audio
  • Military DSP
  • Digital signal processing
  • Scientific Instruments
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Data center hardware accelerators
  • Automotive Applications
  • Medical imaging
  • Industrial IoT
Step5Bar-code shipping tag
LFSCM3GA115EP1-6FC1152C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BCBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1152
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    SCM
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFSCM3GA115
  • Number of Outputs
    660
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    660
  • RAM Size
    954kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    700MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Number of CLBs
    424
  • Height Seated (Max)
    5.2mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm