  • LFXP2-8E-6M132C
LFXP2-8E-6M132C
advertisement
Manufacturer No:
LFXP2-8E-6M132C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFXP2-8E-6M132C
Package:
132-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
LFXP2-8E-6M132C
Description:
1.2V V 1.35mm mm 29.9kB B FPGAs XP2 Series 132-LFBGA, CSPBGA 0.5mm mm 132
Purchasing and Inquiry
LFXP2-8E-6M132C Overview
In the package 132-LFBGA, CSPBGA, this product is provided. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. This device features 86 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. The FPGA belongs to the XP2 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. The device has 86 outputs that are integrated into it. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, it has a total of 132 terminations. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 226304 bFpga chipss. For related parts, use its base part number LFXP2-8. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. In order to make it work, 132 pins have been designed. 1000 LABs/CLBs are configured on this FPGA. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. An external power supply of 1.21.2/3.33.3V is required to power the device. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 132 pin count. A crystal oscillating at 435MHz is one of the most common components of this device. A memory of 29.9kB is embedded in this FPGA module for storing data and programs.
LFXP2-8E-6M132C Features
86 I/Os
Up to 226304 RAM bits
132 LABs/CLBs
LFXP2-8E-6M132C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFXP2-8E-6M132C FPGAs applications.
  • Video & Image Processing
  • Radar and Sensors
  • Device controllers
  • Cryptography
  • DO-254
  • Data Center
  • Bioinformatics
  • Aircraft navigation
  • Broadcast
  • Data center search engines
Step5Bar-code shipping tag
LFXP2-8E-6M132C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    132-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    XP2
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    132
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    LFXP2-8
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    86
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.33.3V
  • Memory Size
    29.9kB
  • Number of I/O
    86
  • RAM Size
    27.6kB
  • Clock Frequency
    435MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    8000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.399 ns
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm