  • LH250301PR
LH250301PR
advertisement
Manufacturer No:
LH250301PR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LH250301PR
Package:
Datasheet:
LH250301PR
Description:
Fuse Holders 30A 250V 1 Pole Pressure Plate
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LH250301PR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    2
  • Published
    2006
  • Series
    LH
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    250V
  • Current Rating (Amps)
    30A
  • Current Rating
    30A
  • Termination Style
    Screw Terminal, Pressure Plate
  • Voltage
    250V
  • Number of Circuits
    1
  • Number of Poles
    1
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Fuse Size
    0.563Diax2L 14.3mmx50.8mm