  • LH256003C
LH256003C
advertisement
Manufacturer No:
LH256003C
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LH256003C
Package:
Datasheet:
LH256003C
Description:
Fuse Holders 600A 250V 3 Pole Screw Connector
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LH256003C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LH256003C.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2006
  • Series
    LH
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lug
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    250V
  • Current Rating (Amps)
    600A
  • Current Rating
    600A
  • Termination Style
    Box Lug
  • Voltage
    250V
  • Number of Circuits
    3
  • Number of Poles
    3
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Fuse Size
    2.874Diax10.374L 73mmx263.5mm