  • LHL08NB821K
LHL08NB821K
advertisement
Manufacturer No:
LHL08NB821K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LHL08NB821K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
LHL08NB821K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LHL08NB821K
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LH, L Type
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.354Dia 9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Tubular
  • Current Rating
    300mA
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    5mm
  • Inductance
    820μH
  • Test Frequency
    796kHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.3Ohm Max
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.6MHz
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Q @ Freq
    30 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductance Frequency - Test
    796kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    30
  • Diameter
    9mm
  • Height
    9.4996mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm