  • LJ600301SR
LJ600301SR
advertisement
Manufacturer No:
LJ600301SR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LJ600301SR
Package:
Datasheet:
LJ600301SR
Description:
Fuse Holder 30A 600V 1 Pole Screw Connector
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LJ600301SR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Number of Pins
    2
  • Published
    2006
  • Series
    LJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    600V
  • Current Rating (Amps)
    30A
  • Current Rating
    30A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage
    600V
  • Number of Circuits
    1
  • Number of Poles
    1
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Fuse Size
    0.811Diax2.252L 20.60mmx57.20mm