  • LK115D33-TR
LK115D33-TR
advertisement
Manufacturer No:
LK115D33-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LK115D33-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LK115D33-TR
Description:
Enable Fixed LK115 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 1900
Step5Bar-code shipping tag
LK115D33-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LK115
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    20V
  • Min Supply Voltage
    4.3V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    3mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    500μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.17V @ 60mA Typ
  • PSRR
    79dB ~ 57dB (120Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    170mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.17V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Min Current Limit
    120mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Input Bias Current
    1.5mA
  • Output Voltage Accuracy
    3 %
  • Height
    1.65mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm