  • LM1084ISX-3.3
LM1084ISX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM1084ISX-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM1084ISX-3.3
Package:
TO-263
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm PMIC 4 TO-263
Quantity:
In Stock : 44675
Step5Bar-code shipping tag
LM1084ISX-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-263
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
    4
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    30W
  • Current - Output
    5A
  • Quiescent Current
    5mA
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    2.6V
  • Max Input Voltage
    27V
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Load Regulation-Max(%)
    0.02%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.006%
  • Height Seated (Max)
    4.8mm