  • LM1086CSX-2.85/NOPB
LM1086CSX-2.85/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM1086CSX-2.85/NOPB
HK JDW NO:
815-LM1086CSX-2.85/NOPB
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm LM1086 PMIC TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 9615
Step5Bar-code shipping tag
LM1086CSX-2.85/NOPB
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM1086
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    27V
  • Output Voltage
    2.85V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Input Voltage (Min)
    4.35V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 1.5A
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1.5A
  • Input Voltage Absolute-Max
    27V
  • Height Seated (Max)
    4.65mm
  • Width
    8.635mm