  • LM1117LD-1.8
LM1117LD-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LM1117LD-1.8
HK JDW NO:
815-LM1117LD-1.8
Package:
Datasheet:
LM1117LD-1.8
Description:
Fixed PMIC
Quantity:
In Stock : 4158
Step5Bar-code shipping tag
LM1117LD-1.8
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    800mA
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Max Input Voltage
    15V
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.006%