  • LM1117MPX-2.5
LM1117MPX-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LM1117MPX-2.5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM1117MPX-2.5
Package:
SOT-223
Datasheet:
LM1117MPX-2.5
Description:
Fixed PMIC 3 SOT-223
Quantity:
In Stock : 21345
Step5Bar-code shipping tag
LM1117MPX-2.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-223
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Cut Tape
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    800A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Polarity
    Positive
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    3.9V
  • Current - Output
    800mA
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Max Input Voltage
    15V
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.006%
  • Length
    6.5mm