  • LM1572MTC-3.3/NOPB
LM1572MTC-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM1572MTC-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM1572MTC-3.3/NOPB
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
16 Terminals 8.5V 16-Pin LM1572 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tube 1.5A 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 14450
Step5Bar-code shipping tag
LM1572MTC-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BCDMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM1572
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    8.5V
  • Input Voltage-Nom
    15V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    500kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm