  • LM185BXH-2.5/883
LM185BXH-2.5/883
advertisement
Manufacturer No:
LM185BXH-2.5/883
Manufacturer:
National Semiconductor
HK JDW NO:
4094-LM185BXH-2.5/883
Package:
Datasheet:
Description:
2.54mm PMIC
Quantity:
In Stock : 16519
Step5Bar-code shipping tag
LM185BXH-2.5/883
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • JESD-609 Code
    e0
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage References
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-MBCY-W2
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Output Voltage
    2.5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Supply Current-Max (Isup)
    20mA
  • Voltage Tolerance-Max
    1.52%
  • Screening Level
    MIL-STD-883
  • Output Voltage-Max
    2.538V
  • Output Voltage-Min
    2.462V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    30 ppm/°C