  • LM25101CMYE/NOPB
LM25101CMYE/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM25101CMYE/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM25101CMYE/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) Active EAR99 Gate Drivers ICs Non-Inverting 100V V 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad LM25101 Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
LM25101CMYE/NOPB Overview
Its 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package provides greater flexibility.A packaging method of Tape & Reel (TR) is indicated.It's mounted on the way to Surface Mount.By using 9V~14V supply voltage, it is able to demonstrate its superiority.There is a gate type of N-Channel MOSFET in this design.This device is allowed to operate in a temperature range of -40°C~125°C TJ.Input type of Non-Inverting is used.Its configuration is based on a total of 8 terminations.Mosfet driver is possible to find various related parts under Mosfet drivers base part number LM25101.Mounting the device requires Surface Mount.When designing, the device is configured with 8 pins.In order to operate, a voltage of 12V has to be applied.Mosfet driver is possible for the output current to be as low as 1A.In this subcategory of MOSFET Drivers, there are numerous useful electronic components.A high-side voltage can be set up to 100V (Bootstrap).There are 2 outputs integrated for its basis.Mosfet gate drivers can deliver a current of 3A.To increase stability, keep the supply current at 3mA.In this case, the voltage output is 280mV.
LM25101CMYE/NOPB Features
Embedded in the Tape & Reel (TR) package
Employing a gate type of N-Channel MOSFET
8 pins
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 100V
LM25101CMYE/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM25101CMYE/NOPB gate drivers applications.
  • Industrial Power Supplies
  • High-speed communications
  • 48 V to 12 V PoL Converters, 48 V to Low Voltage Bus Converter,
  • UPS systems
  • serial peripheral interface (SPI), I2C
  • DC/DC converters
  • 3-Phase Motor Inverter Driver
  • Power factor correction (PFC) circuits
  • Isolated switch mode power supplies (SMPS)
  • Portable Navigation Devices
Step5Bar-code shipping tag
LM25101CMYE/NOPB
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    MOSFET Drivers
  • Voltage - Supply
    9V~14V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM25101
  • Number of Outputs
    2
  • Output Voltage
    280mV
  • Max Output Current
    1A
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Current
    3A
  • Max Supply Current
    3mA
  • Propagation Delay
    26 ns
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    4 ns
  • Rise Time
    8ns
  • Fall Time (Typ)
    8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    4 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    990ns 715ns
  • Channel Type
    Independent
  • Turn On Time
    0.056 µs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    1A
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Gate Type
    N-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    1A 1A
  • High Side Driver
    YES
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    2.3V -
  • Turn Off Time
    0.056 µs
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    100V
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    1.02mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ