  • LM2574HVN-12
LM2574HVN-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2574HVN-12
HK JDW NO:
699-LM2574HVN-12
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LM2574HVN-12
Description:
4V DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 52kHz Tube 500mA 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 16428
Step5Bar-code shipping tag
LM2574HVN-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    8-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    52kHz