  • LM2575HVN-12
LM2575HVN-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2575HVN-12
Manufacturer:
National Semiconductor
HK JDW NO:
4094-LM2575HVN-12
Package:
DIP
Datasheet:
LM2575HVN-12
Description:
1.7mm PMIC DIP
Quantity:
In Stock : 3532
Step5Bar-code shipping tag
LM2575HVN-12
  • Package / Case
    DIP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.7mm
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Input Voltage (Min)
    8V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Output Current-Max
    3.2A
  • Input Voltage (Max)
    60V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Switching Frequency-Max
    63kHz
  • Height Seated (Max)
    4.65mm
  • Width
    8.635mm