  • LM2575HVT-15
LM2575HVT-15
advertisement
Manufacturer No:
LM2575HVT-15
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2575HVT-15
Package:
TO-220-5
Datasheet:
Description:
5 Terminals 5-Pin LM2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 1A TO-220-5
Quantity:
In Stock : 1650
Step5Bar-code shipping tag
LM2575HVT-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    52kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM2575
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    15V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Input Voltage-Nom
    30V
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Max Output Voltage
    15V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    15V
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Height
    4.7mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.51mm
  • Thickness
    4.58mm