  • LM2576T-015
LM2576T-015
advertisement
Manufacturer No:
LM2576T-015
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-LM2576T-015
Package:
TO-220-5
Datasheet:
LM2576T-015
Description:
5 Terminals 7V LM2576 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube 3A TO-220-5
Quantity:
In Stock : 6000
Step5Bar-code shipping tag
LM2576T-015
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2576
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T5
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    7V
  • Input Voltage-Nom
    30V
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    3A
  • Frequency - Switching
    52kHz
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ