  • LM2594HVN-3.3
LM2594HVN-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2594HVN-3.3
HK JDW NO:
815-LM2594HVN-3.3
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 4.5V LM2594 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tube 500mA 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 7969
Step5Bar-code shipping tag
LM2594HVN-3.3
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LM2594
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
    1
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm