  • LM2672MX-3.3/NOPB
LM2672MX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2672MX-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2672MX-3.3/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 6.5V 8-Pin LM2672 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tape & Reel (TR) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 5789
Step5Bar-code shipping tag
LM2672MX-3.3/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    DMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM2672
    1
  • Efficiency
    86 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm