  • LM27CIM5X-ZHJ
LM27CIM5X-ZHJ
advertisement
Manufacturer No:
LM27CIM5X-ZHJ
HK JDW NO:
815-LM27CIM5X-ZHJ
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LM27CIM5X-ZHJ
Description:
THERMOSTAT 120DEG ACT LO SOT23-5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM27CIM5X-ZHJ
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Sensors
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    LM27
  • Output
    Active Low
  • Body Length or Diameter
    2.9mm
  • Body Breadth
    1.6 mm
  • Output Type
    Open Drain
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Termination Type
    SOLDER
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Quiescent Current
    40μA
  • Accuracy
    ±3°C
  • Output Function
    /OverTemp, VTemp
  • Sensors/Transducers Type
    TEMPERATURE SENSOR,SWITCH/DIGITAL OUTPUT,SINGLE TRIP POINT
  • Housing
    PLASTIC
  • Switching Temperature
    120°C