  • LM2901AT14-13
LM2901AT14-13
advertisement
Manufacturer No:
LM2901AT14-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-LM2901AT14-13
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
LM2901AT14-13
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) 16mA mA 1300 ns μs Linear Comparators 106.02dB dB 250nA pA 2011 2mV mV Surface Mount
Purchasing and Inquiry
LM2901AT14-13 Overview
Electronic comparator is packaged in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) for convenient transportation.This chip is designed with the Tape & Reel (TR) package.You can find 14 terminals of the comparator.Electronic comparator is a part of Comparator family.Electronic comparator is capable of performing numerous tasks when powered by 5V voltage.Electronic comparator is possible to classify the chip as Differential .In total, it contains 4 elements.In general, mounting type Surface Mount is recommended.The operating temperature should be set to -40°C~125°C to avoid mal-function.There are 14 pins on the comparator.This comparator presents a quiescent current of 2.5mA .The board has a Surface Mount for mounting on a PCB or any other board.In accordance with the voltage formula, the part's voltage gain is 106.02dB .
LM2901AT14-13 Features
Differential IC
Employing 4 elements
Operates under -40°C~125°C
Quiescent Current: 2.5mA
Voltage Gain: 106.02dB
LM2901AT14-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated LM2901AT14-13 linear comparators applications.
  • Motor drives
  • Laptop Computers
  • Window Comparators
  • Point of load regulators
  • High-Speed Sampling Circuits
  • Battery-Powered Electronics
  • Set Top Boxes
  • RC Timers
  • Power Supervision
  • Consumer Medical Electronics
Step5Bar-code shipping tag
LM2901AT14-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Differential
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Comparator
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    4
  • Output Current
    16mA
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Response Time
    1300 ns
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2V~36V ±1V~18V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    2mV
  • Voltage Gain
    106.02dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.5μA
  • Supply Voltage Limit-Max
    36V
  • Input Bias Current
    250nA
  • Voltage - Input Offset (Max)
    2mV @ 5V
  • Current - Input Bias (Max)
    250nA @ 5V
  • Current - Output (Typ)
    16mA @ 5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm