  • LM2937IMP-2.5/NOPB
LM2937IMP-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2937IMP-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2937IMP-2.5/NOPB
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
Fixed 2.3mm LM2937 PMIC 3 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 7032
Step5Bar-code shipping tag
LM2937IMP-2.5/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Base Part Number
    LM2937
  • Pin Count
    3
  • Current - Supply (Max)
    1.25A
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    400mA
  • Max Supply Voltage
    26V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    5 %
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4.75V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    2mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 50mA
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm