  • LM3151MH-3.3/NOPB
LM3151MH-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3151MH-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3151MH-3.3/NOPB
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
14 Terminals 6V~42V 14-Pin LM3151 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
LM3151MH-3.3/NOPB Overview
It comes in the 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, which makes switching controller suitable for most applications. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. Packaging for the pmic consists of Tube solid enclosures. Transistor Driver dc switching's outputs (s) are supported. dc controls with 6V~42V voltage are supplied and operated. Worked in an dc switcher with a -40°C~125°C TJ rating. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable, Soft Start. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . Different dc switching's functions can be applied to 14 terminations. The DC switcher's nominal voltage is 18V. Searching "LM3151" will return other relevant dc to dc converter ics. Switching converter has a total of 14 pins. Specifically, switching converter falls under the Switching Regulator or Controllers category. Statistically, DC regulator outputs 3.3V volts. normally, the dc dc regulator's output current is 12A, which you should keep in mind when starting a project. Power-up and power-down reliability is ensured voltage regulator dc to dc by setting the maximum duty cycle to 90 %. DC switcher's Surface Mount makes it qualified for most application and prototype designs. DC switcher's250kHz is the maximum frequency of this dc regulators. For safe and reliable operation in a circuit, voltage regulator dc to dc is suggested that users apply 42V. The dc to dc voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? series. In a dormant state, the dc switching uses 3.6mA. The maximum input voltage of this dc switcher is 42V, so users must limit the voltage accordingly. Voltage 6V is necessary for the supply. The switching converter can output 3.366V volts at its utmost, according to the datasheet. Lowest voltage output of the voltage controller must be greater than 3.234V.
LM3151MH-3.3/NOPB Features
Transistor Driver Outputs
Enable, Soft Start
Max Duty Cycle: 90 %
LM3151MH-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3151MH-3.3/NOPB DC to DC converter applications.
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Alternators
  • Pipe bending machines
  • Injection molding machinery
  • Computer monitoring equipment of building
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Digital video recorders
  • Imported equipment
  • Industrial robots
  • CNC system
Step5Bar-code shipping tag
LM3151MH-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM3151
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Operating Supply Voltage
    42V
  • Input Voltage-Nom
    18V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    12A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    6V~42V
  • Quiescent Current
    3.6mA
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Max Output Voltage
    3.366V
  • Topology
    Buck
  • Min Input Voltage
    6V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Max Input Voltage
    42V
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.234V
  • Max Frequency
    250kHz
  • Max Duty Cycle
    90 %
  • Clock Sync
    No
  • Duty Cycle
    95 %
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm