  • LM3352MTC-2.5/NOPB
LM3352MTC-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3352MTC-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3352MTC-2.5/NOPB
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
16 Terminals LM3352 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tube 200mA 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 54053
Step5Bar-code shipping tag
LM3352MTC-2.5/NOPB
    Select All
  • Input Voltage-Nom
    3.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Topology
    Charge Pump
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    BUCK-BOOST
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM3352
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V