  • LM341T-15/NOPB
LM341T-15/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM341T-15/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM341T-15/NOPB
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm LM341 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 422
Step5Bar-code shipping tag
LM341T-15/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LM341
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Voltage
    15V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    15V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    17.6V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    4mA
  • PSRR
    69dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.8V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2.6V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    78dB
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Height
    15.49mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    4.7mm