  • LM3420AM5X-8.4
LM3420AM5X-8.4
advertisement
Manufacturer No:
LM3420AM5X-8.4
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-LM3420AM5X-8.4
Package:
SOT-23-5
Purchasing and Inquiry
LM3420AM5X-8.4 Overview
SOT-23-5 is the appropriate package for it. POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is the analog IC used by this device. There are 1 channels available. 5 pins are attached to it. A Tape & Reel (TR) case is included with the product. The part must be mounted with Surface Mount. If you want to activate this device, it must be at least -40°C. A temperature below 85°C is recommended for its use. Keep in mind that this device should be set to 8.4V at all times. There is a maximum supply voltage (Vsup) of 8.484V. Power supplies require a voltage greater than 8.316V (Vsup).
LM3420AM5X-8.4 Features
Available in SOT-23-5 Package
with 5 Pins
operate supply voltage at the range of 8.4V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 8.484V
LM3420AM5X-8.4 Applications
There are a lot of Rochester Electronics LM3420AM5X-8.4 Battery Management ICs applications.
  • Golf carts
  • Solar and wind-generating plants
  • Grid support
  • Industrial machines
  • Trucks
  • Buses
  • PV timeshift
  • Center information display (CID)
  • Main inverter
  • On-board battery charger
Step5Bar-code shipping tag
LM3420AM5X-8.4
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    8.4V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    8.484V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    8.316V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.6mm