  • LM3420M5X-16.8
LM3420M5X-16.8
advertisement
Manufacturer No:
LM3420M5X-16.8
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-LM3420M5X-16.8
Package:
SOT-23-5
Purchasing and Inquiry
LM3420M5X-16.8 Overview
The SOT-23-5 package is suitable for it. POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is the analog IC that this device employs. We have 1 channels available. 5 pins are attached to it. A Tape & Reel (TR) case holds it. Use Surface Mount to mount this part. It should not be less than -40°C in order to activate this device. The product should be used below 85°C degrees Celsius. All times this device should be set to 16.8V. There is a maximum supply voltage (Vsup) of 17.136V. To operate a power supply, a voltage greater than 16.464V (Vsup) is needed.
LM3420M5X-16.8 Features
Available in SOT-23-5 Package
with 5 Pins
operate supply voltage at the range of 16.8V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 17.136V
LM3420M5X-16.8 Applications
There are a lot of Rochester Electronics LM3420M5X-16.8 Battery Management ICs applications.
  • Main inverter
  • Grid power infrastructure
  • Body control module
  • Continually optimizing battery performance
  • Monitoring the battery
  • Robot vacuum cleaner
  • Medical & healthcare
  • Power tools
  • Internet infrastructure equipment
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
LM3420M5X-16.8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    16.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    17.136V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    16.464V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.6mm