  • LM3503ITL-35/NOPB
LM3503ITL-35/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3503ITL-35/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3503ITL-35/NOPB
Package:
10-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
LM3503ITL-35/NOPB
Description:
3/5V 0.5mm PMIC LM3503 10 Pin 10-WFBGA, DSBGA
Purchasing and Inquiry
LM3503ITL-35/NOPB Overview
To save board space, it uses the 10-WFBGA, DSBGA package. LED drivers use 2 outputs for their design.Surface Mount is used for mounting the led light driver.With high efficiency and reliable performance, it emerges as a DC DC Regulator.It is possible for the led driver ic to operate normally at -40°C~85°C TA.The benefits of Backlight are considerable.There are 10 terminations that are designed to operate with it.This LED driver is configured with a base of 10 pins.Under 2.5V voltage supply, undetermined failures may occur.The number of segments is estimated to be 2.It is mounted in the way of Surface Mount.Under the base part number LM3503, you'll find this LED driver.An acceptable maximum value for the supply voltage is 5.5V.The output voltage of the device is 35V.On this device, there are 10 pins.In addition to Display Drivers, it is also classified by its characteristics.It is designed to operate at a minimal voltage of 2.5V to achieve the highest efficiency.When the maximum supply current is below 3mA, the device can deliver high efficiency.The load is capable of receiving 1.05A current.The electronic component can function fully when the switching frequency is maintained at 1MHz.There is no external factor that can consume current, so 1.9mA current is consumed.
LM3503ITL-35/NOPB Features
Available in the 10-WFBGA, DSBGA package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Switching frequency of 1MHz
LM3503ITL-35/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3503ITL-35/NOPB LED Driver ICs applications.
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Street lighting
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • Replacement lamps
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Stage and Studio lighting
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • Sports Facility Lighting
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
Step5Bar-code shipping tag
LM3503ITL-35/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LM3503
  • Pin Count
    10
  • Number of Outputs
    2
  • Power Supplies
    3/5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Output Current
    1.05A
  • Max Supply Current
    3mA
  • Quiescent Current
    1.9mA
  • Voltage - Output
    35V
  • Topology
    Step-Up (Boost)
  • Current - Output / Channel
    750mA Switch
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Number of Segments
    2
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    1.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA