  • LM3503SQX-25
LM3503SQX-25
advertisement
Manufacturer No:
LM3503SQX-25
HK JDW NO:
815-LM3503SQX-25
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
LM3503SQX-25
Description:
3/5V 0.5mm PMIC LM3503 16 Pin 3.6V 16-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LM3503SQX-25 Overview
The 16-WFQFN Exposed Pad package is used for saving board space. LED drivers are designed with 2 outputs.The led light driver is mounted using Surface Mount.In this case, it emerges as a DC DC Regulator with a high efficiency.-40°C~85°C TA is the operating temperature for the led light driver.The benefits are considerable for Backlight.It operates with 16 terminations.The base of this board is configured as 16 pins.A voltage supply below 2.5V may cause undetermined failures.A total of 10 segments have been created.It's mounted by Surface Mount.LED drivers have a base part number of LM3503.There is 25V voltage output from it.The device has 16 pins.Furthermore, it can be categorized as Display Drivers based on its characteristics.It is necessary to power systems with a voltage of 5.5VThis electronic component may perform its functions fully if the switching frequency is maintained at 1MHz.In the absence of external factors, there is 1.9mA consumption of current.
LM3503SQX-25 Features
Available in the 16-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Supply voltage of 3.6V
Operating with the supply voltage of 5.5V
Switching frequency of 1MHz
LM3503SQX-25 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3503SQX-25 LED Driver ICs applications.
  • Museum lighting
  • Panel lighting
  • Sports Facility Lighting
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Down lighting
  • Replacement lamps
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • A- lamps
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
Step5Bar-code shipping tag
LM3503SQX-25
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DC DC Regulator
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Backlight
  • Terminal Position
    QUAD
    1
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
    2
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Quiescent Current
    1.9mA
  • Voltage - Output
    25V
  • Current - Output / Channel
    600mA Switch
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    4mm