  • LM3503SQX-44
LM3503SQX-44
advertisement
Manufacturer No:
LM3503SQX-44
HK JDW NO:
815-LM3503SQX-44
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
LM3503SQX-44
Description:
3/5V 0.5mm PMIC LM3503 16 Pin 3.6V 16-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LM3503SQX-44 Overview
To save space on the board, it has a 16-WFQFN Exposed Pad package. Typically, LED drivers have 2 outputs.For mounting, it uses the Surface Mount method.With high efficiency, it emerges as a DC DC Regulator.When the temperature is -40°C~85°C TA, it can work normally.Backlight provides many benefits.In order for it to operate, it has 16 terminations.This configuration is built upon 16 pins.It is inevitable that there will be undetermined failures when the supply voltage is less than 2.5V.It is estimated that there are 10 segments.This is mounted by Surface Mount.Under the base part number LM3503, you will find this LED driver.5.5V is a maximum acceptable voltage for the supply.This device produces a voltage of 44V volts.In this device, there are 16 pins.As a result, its characteristics can also be categorized as Display Drivers.This electronic component can fully perform when the switching frequency is 1MHz.In the absence of external factors, 1.9mA current is consumed.
LM3503SQX-44 Features
Available in the 16-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Supply voltage of 3.6V
Switching frequency of 1MHz
LM3503SQX-44 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3503SQX-44 LED Driver ICs applications.
  • Medical surgery lighting
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Sports Facility Lighting
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • Other Electronic Devices
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
Step5Bar-code shipping tag
LM3503SQX-44
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DC DC Regulator
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Backlight
  • Terminal Position
    QUAD
    1
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
    3/5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Quiescent Current
    1.9mA
  • Voltage - Output
    44V
  • Topology
    Step-Up (Boost)
  • Output Current per Channel
    750mA
  • Current - Output / Channel
    750mA Switch
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    4mm