  • LM3622M-8.2/NOPB
LM3622M-8.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3622M-8.2/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3622M-8.2/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LM3622M-8.2/NOPB
Description:
Constant LM3622 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Tube 8 Terminals 8 Pin
Purchasing and Inquiry
LM3622M-8.2/NOPB Overview
You can find it in the Tube package.An included version of it is available in the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).This device is mounted using type Surface Mount.It is best to set the temperature to -20°C~70°C TA.A analog IC of BATTERY CHARGE CONTROLLER has been used in the design of this device.Charge the device by providing it with Constant current.The base part number LM3622 can be used to locate related parts for this device.It is possible to find a total of 8 terminations.For the battery pack, it is set to 8.2V.The device consists of 8 pins, which are arranged in a row.It is recommended to use devices with a maximum supply voltage of 24V.There is a subcategory of Power Management Circuits for this device.It is mounted in the manner of Surface Mount.The device has an input voltage of 5V.Voltages below 4.5V volts are minimal.
LM3622M-8.2/NOPB Features
Battery pack voltage of 8.2V
Power Management Circuits subcategory
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
LM3622M-8.2/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3622M-8.2/NOPB Battery Chargers ICs applications.
  • Industrial
  • Battery backup applications
  • Trash compactors
  • Forklift
  • Power tools
  • Electric lift car
  • Material handling
  • Portable speaker systems
  • Remote control toys
  • Instruments and meters
Step5Bar-code shipping tag
LM3622M-8.2/NOPB
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM3622
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    BATTERY CHARGE CONTROLLER
  • Input Voltage (Min)
    4.5V
  • Control Mode
    CURRENT/VOLTAGE-MODE
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    2
  • Voltage - Supply (Max)
    24V
  • Current - Charging
    Constant
  • Battery Pack Voltage
    8.2V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm