  • LM368H-2.5
LM368H-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LM368H-2.5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM368H-2.5
Package:
Datasheet:
Description:
PMIC
Quantity:
In Stock : 15258
Step5Bar-code shipping tag
LM368H-2.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    O-MBCY-W8
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    400μA
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Max Input Voltage
    35V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.55mA
  • Voltage Tolerance-Max
    0.2%