  • LM3S1620-IBZ25-A2
LM3S1620-IBZ25-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S1620-IBZ25-A2
HK JDW NO:
815-LM3S1620-IBZ25-A2
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Series LM3S1620 108 Pin 25MHz 2.5V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 11736
Step5Bar-code shipping tag
LM3S1620-IBZ25-A2
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    LM3S1620
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    52
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    10mm