  • LM3S5791-IQC80-C0
LM3S5791-IQC80-C0
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5791-IQC80-C0
HK JDW NO:
815-LM3S5791-IQC80-C0
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S5791-IQC80-C0
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5791 100 Pin 80MHz 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 9527
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5791-IQC80-C0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
  • Part Status
    Obsolete
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5791
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    72
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    14mm