  • LM3S5C51-IQC80-A2
LM3S5C51-IQC80-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5C51-IQC80-A2
HK JDW NO:
815-LM3S5C51-IQC80-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5C51 100 Pin 80MHz 1.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 12958
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5C51-IQC80-A2
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5C51
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    12
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm