  • LM3S6110-EQC25-A2
LM3S6110-EQC25-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S6110-EQC25-A2
HK JDW NO:
815-LM3S6110-EQC25-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Series LM3S6110 100 Pin 25MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 17884
Step5Bar-code shipping tag
LM3S6110-EQC25-A2
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    LM3S6110
  • Pin Count
    100
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    Ethernet, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Length
    14.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA