  • LM3S617-IGZ50-C2T
LM3S617-IGZ50-C2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S617-IGZ50-C2T
HK JDW NO:
815-LM3S617-IGZ50-C2T
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
LM3S617-IGZ50-C2T
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Series LM3S617 50MHz 3.3V 48-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4942
Step5Bar-code shipping tag
LM3S617-IGZ50-C2T
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S617
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    30
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    10
  • Connectivity
    Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    ARM
  • Number of A/D Converters
  • Length
    7mm