  • LM3S818-EQN50-C2
LM3S818-EQN50-C2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S818-EQN50-C2
HK JDW NO:
815-LM3S818-EQN50-C2
Package:
48-LQFP
Datasheet:
LM3S818-EQN50-C2
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800 Series LM3S818 48 Pin 50MHz 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 8743
Step5Bar-code shipping tag
LM3S818-EQN50-C2
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    TIN
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S818
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    30
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Number of UART Channels
    2
  • Length
    7mm